Місто

Як століття змінило «Шоколадний будинок» у центрі Вінниці. Фотофакт

2 лютого 2016, 11:47

 Вінниця у розрізі часу.  ВИННИЦА.info продовжує фотопроект, в якому порівнює минулий і сучасний вигляд подільської перлини. Цього разу ми розповімо про колишню «Пошту», що має столітню історію.

«Шоколадний будинок» – так до війни називали приміщення за адресою вул. Семена Петлюри, 24 (колишня Чкалова). Приміщення мало вишуканий і незвичний для того часу світло-коричневий колір фасаду. Споруджували його протягом 1914-1916 років.

Співвласниками будинку була міська Дума та родина Ваксманів. На першому поверсі міська рада розмістила телеграф і поштове відділення, на другому – жили графи.

Після війни в будівлі працював «Смерш» - одна з організацій тодішньої служби безпеки Радянського Союзу, що виявляла «ворогів народу».

Місцеві старожили називають приміщення «будинком з скелетами», розповідаючи, що колись у підвалах знайшли 40 людських черепів.

Проте вінницький історик Олександр Федоришен спростовує моторошну легенду.

«Підтверджень того, що у підвалі катували людей немає. Тай черепів там точно не знаходили. Відомо лише, що в 1944 році, коли місто зайняла радянська влада, в будинку проводили фільтраційні перевірки городян з приводу їх стосунків з фашистами», - зазначає історик для ВИННИЦА.info.

Вкінці травня приміщення передали з державної у комунальну власність міста Вінниці. Головною умовою передачі стало використання майна для соціально-культурних потреб територіальної громади міста, а не відчуження його в приватну власність.

Сьогодні колишня «Пошта» у жалюгідному стані. На стінах різнопланові графіті, малюнки та написи. Величезні старі сходи, високі старовинні вхідні двері та чарівний балкон на якому колись,можливо, графи пили каву. У підвалі будинку дуже темно й моторошно. Неприємний запах, вода та павуки - нагадують фільми жахів.

 

Нагадаємо, що раніше ми розповідали про унікальні архівні знімки Вінницької арки і шпиля, показали Вінницькі «Кумбари» та особняк купця Олександра КумбаріАрхів, а також ми розкрили історію центра міста – вулиці Соборної та причину закриття трамвайного депо на Першотравневій. Дослідили історію легендарної вінницької вежі. І про той час, коли через остів ходили трамваї. Про незвичайний готель у центрі міста, який зник через катакомби, зміни на вінницькому «Парижі». А також як за півтора століття Вінниця змінила 4 залізничних вокзали. В центрі Вінниці затаївся столітній «будинок-корабель». На землях жіночого монастиря звели будинок з вежею. Також ми розповіли про будинок в центрі Вінниці, де боролися з пияцтвомНайстаріший житловий будинок Вінниці розташованих у самісінькому центрі міста. Розкрили таємниці Вінницької психлікарні. Розповіли про бункер на схилах Південного Бугу, що перетворили на храм.

ВИННИЦА.info

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: Вінниця фото 
Матеріали по темі