Суспільство

Як виглядав Барський замок у 16-18 століттях – візуалізація

18 травня 2020, 10:03

В мережі опублікували фото та відео, як у 16-18 століття виглядав Барський замок. Візуалізацію зробили з історичних документів, карт і архівних даних.

Про це йдеться сайті VIZ4D architectural visualization.

У XVII сторіччі замок був уже повністю мурований. В плані квадратний, на рогах його були бастіони чи башти, які задалеко відступали від периметру мурів і висовувалися по діагоналі. Але мало що збереглося вже на початок 20 ст. Новий кам'яний замок було збудовано під керівництвом Мартіна Гербурта, який був старостою барським 1553-1570 рр., з метою укріплення південних рубежів Речі Посполитої, перекриття виходу до Чорного моря. Замок Бар став третьою за величиною (після Кам'янця і Меджибожа) фортецею Речі Посполитої, й разом із Бердичевим Бар називали «брама польської України».

Дослідник Подільської землі Сіцінський Юхим Йосипович пише: «На місці ставу – сіножаті та городи. На краю міста – руїни замку, рештки мурів, що оточували замок. Заввишки мури 6-7 м, на висоті 5-6 м йде гзимс, а над ним бійниці. Башт до нашого часу не збереглося».

У 1636 році в Бар переніс свою резиденцію гетьман великий коронний Станіслав Конецпольський. Кам'яна фортеця будувалась у 1630-1647 рр. за проектом французького інженера Ґійома Левассера де Боплана. За його планами створено чотирикутну фортецю з чотирма бастіонами, 6 м у висоту.

Мабуть, найдавнішим зображенням території замку, є рисунок польського художника Наполеона Орди, виконаний 1872—1874 рр.

Влітку 2019 року в Барі група активістів уже досліджувала Барський замок, щоб частково відтворити його на місцевості. Щоб розробити план території, на якій знаходився замок, скористалися архівними даними, яких не було у відкритих джерелах. Отримали 5 планів замку, усі вони різняться між собою.

Це план замку 1638, 1808, 1820 років та вже показаний план Сіцінського початку 20 століття, план Л.І. Виноградської, 2008 рік.

Молодий дослідник історії краю Ілля Літвінчук подає наступне бачення розташування та конфігурації кам'яного замку.


На зображенні видно рів, вхід до замку під «ратушею», але територія пуста. З огляду на це, наші перші візуалізації показуватимуть лише зовнішній периметр замку.

Сучасний вигляд території замку зафільмовано навесні 2020 року.
Показані картинки не дозволяють зрозуміти розташування входів та рову. Після ряду припущень та використання аналогій було змодельовано рів та входи.


Зазвичай рів з водою примикав до стін, створюючи суттєву перешкоду для нападників під час облоги. Пройти у замок можна було лише по містку, який був досить вузьким, щоб пропустити в один ряд лише 2-3 людини або 2 вершника.

Барський замок має особливий заокруглений північний бастіон. Його видно у правій частині зображення.

Вінниця.info, фото візуалізації замку з сайту VIZ4D

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: Барський замок 
Матеріали по темі