Суспільство

Як змінилася вінницька арка за півстоліття. Фотофакт

3 вересня 2015, 11:55

 Вінниця у минулому. Яка вона? Без сучасної набережної, сотні висоток, десятків бутиків в історичному центрі і хай-тек будівель. Найкраще розповісти про це можуть архівні світлини, що запам’ятали кожну деталь перлини Поділля.

ВИННИЦА.info розпочинає фотопроект, в якому порівняє колишній вигляд міської архітектури, вулиць і споруд із сьогоденням. Унікальні архівні знімки редакції надала спільнота «Історія Вінниці».

Вінницька арка і шпиль

Візитівка міста, сніжно-біла арка при вході у центральний парк, практично не змінилася. Щоправда нещодавно її підсвітили кольоровими ліхтариками. Помилуватися красою «кішки» можна з настанням сутінок.

1961 рік

 

1978 рік

 

2015 рік

З історії

Проект арки був частиною плану благоустрою Вінниці у 60-х роках. В 1961 році біля центрального входу в ЦПКіВ ім. Горького були встановлені бетонна арка і металевий шпиль.

Це ідея місцевого архітектора Романа Романовича Мархеля. Він довго обдумував цей проект, але все ніяк не міг знайти ефектного рішення. Аж поки його не підказала одна з дитячих іграшок, які здавна зберігались у домі Мархелів. Різьблена дерев'яна фігурка кішки несподівано стала прообразом арки. Споруда ніби відтворює її вигнуту спину і також спирається на чотири основи, як на м'які котячі лапи.

Але офіційно і арку, і стелу знають як символ космонавтики. Не міг же Роман розказувати, що ідею йому підказала звичайна дитяча іграшка. З такою передісторією цей проект на честь першого польоту людини в космос тоді ніколи б не затвердили. Натомість тепер це б нікого не здивувало. Але головне, що сам проект вийшов дуже вдалим, непересічним, і відтоді арка на довгі роки стала справжнім символом міста.

Арка за радянських часів була чи не єдиним символом Вінниці. Її друкували на більшості листівок, марок і сувенірів міста, біля неї обов'язково фотографувались іноземці, під нею призначали перші побачення, про неї ностальгійно згадували емігранти.

У народі пафосний архітектурний витвір незлобливо та з гумором називали «Навіки разом». Хоча за офіційною версією, арка швидше мала б символізувати Землю, а стела поряд із нею — стрімкий політ ракети.

ВИННИЦА.info

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: парк арка 
Матеріали по темі