Суспільство

Яку політсилу найбільше демонізують у передвиборчій гонці українські користувачі соцмереж. Думка експертів

18 липня 2019, 15:16

З 1 травня по 17 червня 2019 року за допомогою Neural Networks та методів Artificial Intelligence було проведено дослідження у рамках ініціативи ГО «Інтерньюз-Україна». Вивчали обговорення політичної ситуації в українському сегменті найпопулярніших соціальних мереж - Facebook, Instagram та VK. Експерти проаналізували, як різні соціальні медіа реагують на парламентські вибори в Україні.

«Попри те, що популярність ВК значно знизилася після офіційної заборони у 2017 році, ця соцмережа є все ще однією з найпопулярніших в Україні. Хоча і залишається розсадником наративів Кремля та ненависті до України, зростання популярності фейсбуку та інстаграму відображається і на активності українських користувачів навколо виборчої тематики. Аби дізнатися, що в них відбувається стосовно українських партій та їхніх лідерів від початку виборчої кампанії, ми проаналізували: 309 753 профілів та 4 861 747 повідомлень у VK, 21 979 профілів і 735 330 повідомлень у Facebook,

33 797 повідомлень і 172 123 хештегів в Instagram», - кажуть у ГО «Інтерньюз-Україна»

Експерти дослідили, що проросійські користувачі смикають за ниточки українців.

«Сприятливе середовище для розповсюдження антиукраїнських меседжів, російська соціальна мережа ВК вкотре підкреслила свою проросійськість - навіть в українському сегменті. В контексті виборів в Україні серед авторів найпопулярніших постіву ВК є колишній член проросійської Партії регіонів в Україні Олег Царьов, який зараз переховується в анексованому Криму, та відверто проросійський політичний аналітик Володимир Корнілов. Аналогічно, найбільш поширювані меседжі часто ведуть до топових груп, які переважно підтримують дії Росії в Україні та самопроголошені сепаратистські республіки. По суті, деякі з провідних постів пропагували давно відоме презирство до української держави, нації та політики в цілому», - зауважують в «Інтерньюз-Україна».

VK не любить жодної української партії, навіть «проросійських».

«Ані пряма залежність «Опозиційної платформи» від Віктора Медведчука, друга Путіна, ні його прагнення до покращення відносин України з Росією не допомогли їй завоювати користувачів проросійської VK. Цікаво, що ОП отримала погану репутацію як серед проросійських, так і серед проукраїнських користувачів в українському сегменті VK. Ця партія має найменшу кількість позитивних меседжів (2 з 200). Головною дійовою особою Опоплатформи для українських користувачів є саме Медведчук, а не лідер партії Юрій Бойко», - підкреслюють у ГО «Інтерньюз-Україна».

З усіх партій та лідерів, які беруть участь у парламентських виборах, Петро Порошенко прийняв на себе всю лють користувачів ВК. 109 негативних меседжів із 200 - це найбільша кількість серед усіх партій.

«Незважаючи на те, що його Європейська Солідарність згадується зрідка, 5-й президент України є найбільш обговорюваною політичною фігурою після Зеленського. Зазвичай його звинувачують та осуджують за його дії на посту президента, антиросійську політику і внутрішні рішення, які нібито привели Україну докатастрофи. У проросійському віртуальному середовищі незалежність української церкви та «небажання» Порошенка вирішити конфлікт на Донбасі були одними з головних звинувачень. Тим не менш, деякі з найактивніших профілів про парламентські вибори в Україні виявилися ревними прихильниками Порошенка. Серед дифірамбів та подяк за відданість Порошенка Україні, ті ж користувачі (серед найактивніших) часто виступали як жорсткі критики Зеленського та його команди», - констатують у ГО «Інтерньюз-Україна».

У Фейсбук негативна риторика переважає для всіх партій.

«Усі партії, крім «Батьківщини», мають більше нейтральних і негативних постів, аніж позитивних. Негативна риторика переважає в 42% проаналізованих постів, в той час як позитивна зустрічається тільки в 15%. «Європейська солідарність» та «Опозиційна платформа – За життя» - єдині партії, для якої негативні пости переважають не тільки над позитивними, але і над нейтральними. Відтак фейсбук демонструє скоріше негативні, аніж позитивні настрої, проте нейтральні все-таки переважають. Причиною такої невеликої кількості позитивних постів може бути достроковий характер виборів. Ймовірно, більшості партій, особливо новим, не вистачило часу для того, щоб мобілізуватися так швидко», - продовжують у ГО «Інтерньюз-Україна».

В Instagram повністю домінує Зеленський. Саме ця соцмережа серед всіх найбільше підтримує «Слугу народу». 82% всіх унікальних постів — саме про цю партію, тоді як «Європейську солідарність», що на 2-му місці, згадують лише у 17% постів про вибори.

«Цікавий тренд: значну роль у «хештег-імперії» прихильників Зеленського посідають хештеги «Кварталу-95». Це був один із ключів успіху Зе-кампанії: «переманювання» аудиторії Кварталу в політичний проект Зеленського, міграція «розважальної» аудиторії в «електоральну. Від партії «Голос» чекали змагання зі «Слугою народу» за молоду аудиторію Instagram. До середини червня Вакарчуку цього не вдалося: його партія згадується лише у 5% постів, які стосуються виборів. Утім ситуацію можна пояснити пізньою презентацією», - констатують у ГО «Інтерньюз-Україна».

Дослідження виконане у рамках ініціативи ГО «Інтерньюз-Україна» у за допомогою Neural Networks та методів Artificial Intelligence, а саме:

API Vkontakte для парсингу даних,

Python Natural Language Processing Libraries для обробки текстової інформації,

Neural Networks, реалізовані за допомогою бібліотеки keras, для фільтрації спаму,

кластеризація текстів за допомогою NLTK, Scikit-learn бібліотек та ін.,

візуалізація графіків за допомогою бібліотек Pandas, Plotly, Matplotlib у Jupyter Notebook,

система баз даних: PostgreSQL.

Вінниця.info

Теги: Дослідження соцмережі думка вибори 
Матеріали по темі