Суспільство

Юні астрономи з Вінниччини здобули перемогу у всеукраїнському конкурсі «Мирний космос»

27 жовтня 2021, 17:03

Одразу два перших місця здобули юні астрономи з Вінниччини у всеукраїнському конкурсі «Мирний космос». Обидва переможці Андрій Леоненко і Андрій Гаврилюк – вихованці астрономічного гуртка Вінницького обласного центру технічної творчості учнівської молоді.

Вихованець цього ж гуртка Богдан Поляк виборов друге місце, а Ярослава Ковалевська – третє.

Про це на своїй сторінці у фейсбук написала Надія Почапська. Вона незмінний керівник гуртка вже протягом 30 років.

Засновники всеукраїнськогоконкурсу «Мирний космос» - українське молодіжне аерокосмічне об’єднання «Сузір’я» та національний центр аерокосмічної освіти молоді. Цього року «Сузір’я» відзначає своє 30-річчя. Створене об’єднання на базі українського підприємства з виробництва ракето-космічної техніки «Південний машинобудівний завод імені О. М. Макарова».

Вихованці Надії Почапської перемагають на всеукраїнському рівні не вперше. У 2019 році у м. Чернівці вінницькі гуртківці здобули 7 призових місць. Минулого року через несприятливу епідситуацію конкурс не проводили. Змінила плани пандемія і цього року. Конкурс «Мирний космос», приурочений до 30-річчя об’єднання «Сузір’я», відбувся в режимі онлайн.

«До участі у конкурсі було подано 150 робіт з різних куточків України. З них за попереднім відбором допустили лише 82 роботи. Конкурс відбувався в різних секціях у двох вікових категоріях, до 12 років і від 12 до 17 років. Всеукраїнському рівню передував обласний під назвою «Космос. Людина. Духовність», - розповіла Надія Почапська.

Наймолодший учасник – учень школи-гімназії №6 Андрій Леоненко. Андрій присвятив свою роботу темі «Карликові планети сонячної системи». Андрію лише 12 років. Втім, він не лише вдало представив свою роботу, але й заробив додаткові бали під час обговорення інших робіт.

Під час літніх канікул Андрій не гаяв часу, а готувався до змагання. Він опрацював не лише інформацію, яку зазвичай подають у підручниках, але й додаткові джерела.

«Свою роботу Андрій доповнив напрацюванням випускниці нашого гуртка Катерини Францевої. Катя закінчила навчання у гуртку у 2008 році і здобула спеціальність «астрономія» у Київському університеті ім. Шевченка. Закінчивши магістратуру, продовжила навчання в аспірантурі в Голландії. А в 2019 році захистила дисертацію на тему «Малі тіла Сонячної системи».

Ще один переможець учень 8 класу фізико-математичного ліцею №17 Андрій Гаврилюк присвятив свою роботу темі «Телескоп Фермі». У своїй роботі він зробив наголос на спростування формули Дрейка, згідно якої в нашій галактиці має існувати багато позаземних цивілізацій.

Гуртківець Богдан Поляк, який здобув друге місце, змайстрував макет української дозвукової крилатої ракети Коршун-2. Це бойова ракета і креслень у відкритому доступі немає. Богдан виготовив ракету за її світлинами. Коли Богдану було 12 років, він змайстрував найменший в Україні кораблик. Модель була виготовлена за технікою орігамі.

Ярослава Ковалевська присвятила свою роботу темі «Пульсари і загадки Всесвіту». Це теж важлива тема, адже пульсація нейтронної зірки допомагає космонавтам орієнтуватись під час космічних польотів за межі Сонячної системи», - розповіла керівник астрономічного гуртка Надія Почапська.

Вихованці гуртка – гордість Надії Іванівни. Іменем Катерини Францевої сьогодні названий один з астероїдів. Випускник Дмитро Богданов вчиться в аспірантурі в Празі. Аспірантуру в Німеччині закінчив ще один випускник гуртка - Дмитро Рогозін. Ще один вихованець гуртка Дмитро Кривий, навчаючись у старших класах змайстрував планетохід з покращеними ходовими якостями і запатентував його. Згодом його вдосконалений планетохід почали застосовувати військові для розмінування українських земель.

Втім, не про всіх своїх випускників Надія Іванівна може розповісти. Деякі з них інформацію про свою роботу розголошувати не можуть, оскільки працюють за покликанням.

«У вінницькому центрі творчості саме профорієнтаційна і астрономічна складові дуже тісно переплетені», - зауважує Надія Почапська.

Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналіhttps://t.me/vinnitsa_info

Вінниця.info фото надані Надією Почапською

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: Вінниця перемога астрономи конкурс 
Матеріали по темі