Суспільство

Забуті жертви ІІ світової війни. У Вінниці розповіли про знищених пацієнтів психіатричної лікарні та військовополонені Шталагу 329

29 грудня 2020, 15:25

29 грудня у Вінниці відкрили вуличну виставку «Забуті жертви ІІ світової війни».

Із 16 стендів, половина стосуються Шталагу, інша половина – про історію Вінницької психіатричної лікарні часів ІІ світової війни. Зокрема йдеться про знищених 1800 пацієнтів та військовополонених вінницького Шталагу 329.

Інформація про знищення пацієнтів представлена в музеї у Берліні, де якраз представлена виставка акції «Т-4». А у 2017 році у Вінниці група людей почали працювати над власною виставкою.

«5 років назад, коли я була у Берліні, я вперше дізналася в одному з музеїв, що у Вінниці, під час ІІ світової війни, було знищено близько 1800 психічно хворих пацієнтів. Це був шок, тому що в Німеччині про це знали-говорили, а у нас я не знайшла про це інформації. Тоді зі знайомою подумали, що можна було б зібрати матеріали, зробити виставку. Хотіли спробувати розказати цю мало кому відому історію. Коли ми почали збирати матеріали, виявилося, що у Вінницькому обласному архіві зберігся повний архів психіатричної лікарні ще за часів окупації.

Насправді це дуже дивно було, тому що в інших областях немає такої інформації, її просто знищили. Потім, коли ми почали досліджувати, то зрозуміли, що жертви – не тільки ті пацієнти, які були знищені, а ще є одна група забутих жертв, про яких було «незручно» говорити. Це військовополонені, вінницького Шталагу 329, який знаходиться на вул. Чехова. Ми вирішили, що якщо є дві групи забутих жертв, про яких у радянські часи було «незручно» говорити, ми їх об’єднаємо і це стане спільним символом виставки», – каже Таїса Гайда.

Окрім історії про події у Вінниці, також є інформація про політику в нацистській Німеччині, програму умертвіння «Т-4», евтаназію хворих, а також про події на території України під час нацистської окупації.

Коли в архіві досліджували документи, то виявили ще одну спільну річ – у листопаді 1941 року, коли військовополонені почали хворіти, тоді психіатричній лікарні зробили відділення шпиталю. І з листопада 1941 по березень 1942 року – перебували від 400 до 1400 військовополонених. Це був ще один спільний «мостом» між психіатричною лікарнею і табором для військовополонених.

Загальна вартість виставки близько 40 тисяч євро. Частину коштів виділила Вінницька ОДА, більшу частину коштів надано німецьким фондом EVZ («Пам’ять, відповідальність, майбутнє»). Така виставка – єдина в Україні.


Під час дослідження також виявили, що по Вінниці ще є кілька місць масових поховань, які ще нічим не визначені.

«Коли ми досліджували місця поховання біля Шталагу, і коли отримали відео з російського архіву, де були ексгумація, там були коментарі. Ті масові поховання, які є на території психіатричної лікарні – їх перепоховали, скоріше всього. І, скоріше всього, на території лікарні, між кладовищем і нинішнім госпіталем, досі є ті масові поховання. Є ще один варіант, коли на аерозйомці масові могили військовополонених були з двох сторін дороги. Тобто, те місце, де зараз воно є – частина поховань, інша частина досі невідома.

Ще під час дослідження знайшли покази одного поліцейського, який розповідав про те, що єврейське населення – жінок, дітей – привозили і розстрілювали між Шталагом і старим аеропортом», – додає Гайда.

Для виставки планують створити сайт. Зараз на стендах уже є QR-коди, щоб можна було переходити і читати статті.

Виставка буде доступною для вільного перегляду на Театральній площі до 29 січня 2021. Потім стенди передадуть до Центру історії Вінниці. В істориків уже є ідея, як показати стенди вінничанам – планують розставити стенди у різних частинах міста.Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі – https://t.me/vinnitsa_info.

Вінниця.info

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: виставка психіатрична лікарня військовополонені 
Матеріали по темі