Економіка

Жмеринські креветки вирощують у «тропіках». Як працює єдина в Україні фабрика королівських делікатесів. Репортаж

18 липня 2019, 11:21

У цих цехах ще десяток років тому шили хутряні шапки. Сьогодні розводять дорогий делікатес. Побути тут хоч кілька хвилин, наче зупинитись на тропічному узбережжі. У повітрі відчуваєш присмак солоної океанської води. Температура у приміщенні завжди +34 градуси. Наче на елітному курорті. Але ні, це не курорт, а єдина в Україні ферма по вирощуванню тихоокеанської королівської креветки. З виробництвом до 85 тонн на рік. Мальків тут годують з ложечки. А для старших самостійно виробляють корм з екологічно-чистих продуктів.І жодних антибіотиків. Для покупців один із найголовніших бонусів - скуштувати креветки вони можуть свіжими. Не замороженими, які їхали місяць з далеких країв.

Виробництво королівських креветок знаходиться всього у 40 кілометрах від Вінниці. На в’їзді до Жмеринки. При вході до відреставрованого триповерхового приміщення колишнього хутряного заводу з пошиття шапок, зустрічає Вінниця.info керівник ТОВ «Акваресурс +» Петро Гижко.

«Ви б побачили, що тут було ще три роки тому, коли ми почали підготовку до виробництва…», - Петро Андрійович заводить відремонтоване приміщення.

Перед входом до цехів просять одягнути халати та бахіли. Все має бути стерильно. Все задля здоров’я креветок.

Працювати тут вирішили по новітній розробці технологів з Прибалтики. У середині дуже тепло. Температура спеціально-визначена, 34 градуси тепла. Знову ж таки, для комфорту креветок. У велетенських чанах, де живуть ракоподібні, температура води завжди до + 30 градусів. У повітрі відчувається присмак морського узбережжя.

«Вода тут максимально наближена до морської. Використовуємо фільтровану з крану, у яку додаємо спеціалізовану морську сіль з Німеччини. Ми робимо хоч штучно, але морську воду. За одну годину шість раз змінюється повітря. Вентиляція дуже потужна.Тут 6000 тонн води. А бачите, все сухо», - починає екскурсію Гижко.

У меншому, порівняно з іншими чанами, розводять малька, якого літаком транспортували з Малайзії. У середині пливає близько 20 тисяч одиниць.

«Мальок важить менше грама, за півроку вирощуємо до 30 грам. Розміром до 30 сантиметрів», - продовжує керівник.

Каже, що ціна на креветки залежить від їх калібру.

«Калібр, це скільки штук їх в кілограмі. Чим менша цифра, тим дорожчі», - уточнює Гижко.

Аби жмеринські креветки споживали лише корисні мікроелементи та мали необхідну кількість калорій, підприємство для них почало самостійно виготовляти корм.

«Приїздив консультант зі США, він розробив раціон. Картопля, мука, крохмаль, риб’ячий жир, дріжджі. Ці елементи у нас є під боком практично. Придбали обладнання для гранулювання. На підприємстві жмеринському. Тепер вивчаємо процес, аби корм не так швидко розкисав та тримався довше на воді», - зауважує Петро Андрійович.

Фішка цього підприємства у тому, що свою продукцію вони не заморожують. Мають цех по охолодженню. Тому до покупця вона потрапляє свіжою. Сьогодні жмеринську креветку замовляють по Україні, але очільник має амбітні плани - охопити і європейський ринок.

«Ми сьогодні зайнялись тим, щоб сертифікувати виробництво по всім можливим вимогам європейського ринку. Плануємо отримати дозвіл міжнародної організації ХАССП, яка займається якістю продукції. І вже з цим документом зможемо запрошувати європейських споживачів. Дані, які отримали після досліджень у випробувальному центрі, показали – у креветках жодних антибіотиків та інших шкідливих речовин. Бо у нас натуральні корма», - констатує керівник.

Жмеринська креветка зможе конкурувати із світовими лідерами у цій галузі.

«До прикладу, у Прибалтиці, там креветки не вирощують таким великим об’ємом, як у нас», - каже Гижко.

На підприємстві сьогодні працює понад два десятки людей. Практично всі місцеві.

«Знаходили кандидатів у центрі зайнятості та й просто, хто шукав роботу. Вони прийшли сюди разом зі мною три роки назад. Починали з ними на будівництві приміщення. Оснащати його із швейних цехів на цехи для розведення креветок. Тому, якщо були ще раніше просто робітниками, сьогодні перекваліфікувалися на рибоводів. Вони самі собі створили робочі місця», - посміхається Петро Андрійович.

При будівництві, реконструкції та установці обладнання задіяли до десятка підприємств з Вінниччини та інших областей. Для енергозабезпечення всього підприємства працюють чотири види живлення.

«Ми замовляємо електрику від станції «Укрзалізниці» у Жмеринці. Вони мають свою підстанцію. І мають право продавати електроенергію. Також співпрацюємо з обленерго. Маємо і генератор на 250 кіловат. У нас завжди має бути у середині +34 градуси тепла. Навіть, якщо за вікном – 30 градусний мороз.Купили українські котли. До них закуповуємо у Вінницького олієжиркомбінату пелети. Ними палимо. Ще є домовленість і з барським підприємством. Встановлюємо і сонячні панелі», - перераховує підприємець.

Як каже Петро Андрійович, до того моменту, поки не почав розводити креветки, їх раніше ніколи і не куштував. А тепер знає кілька способів їх приготування. Аби посмакувати самому, чи пригостити гостей. Більше страв з ракоподібних знає вінницький шефкухар Віктор Палевський.

«Не кожен ресторан в Україні може собі дозволити приготувати страву із свіжої креветки. А ми маємо таку можливість.Ми щасливі ресторатори! Бо такого класу делікатес від нас всього у 40 кілометрах», - радіє він.

Вінницькі ресторатори швидко відреагували на можливість готувати найсвіжіший делікатес. Тому до Вінниці тепер їдуть звідусіль не лише на екскурсії. Ще й за гастрономічними враженнями.


«До того, як з’явилась жмеринська королівська креветка, наш ресторан замовляв аргентинську. Вона заморожена. Жмеринська ж охолоджена. А від того, що це найсвіжіший продукт, то і смак відповідно інший. І дуже відрізняється від замороженого. Більше того, при заморожуванні втрачаються вітаміни. А тут, натурпродукт при всіх якостях.Тому нашу жмеринську креветку клієнти замовляють частіше. Бо це не лише корисно. Так захищають місцевого товаровиробника. Та й приємніше їсти своє, рідне», - посміхається Палевський.

Креветки з В’єтнаму до Одеси у контейнерах доправляють за місяць-півтора. А жмеринську по Україні за одну-дві доби. По Вінницькій області у межах кількох годин.

Вінниця.info

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: Вінниччина Жмеринська креветка 
Матеріали по темі